Je nutné chytit příležitost „za uši“, znělo na česko-čínské konferenci

 

Renesanční Rytířské sály pardubického zámku tvořily kulisy ojedinělé události. V krajském městě se uskutečnila česko-čínská konference, na které se diskutovalo o možnostech obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi. Svou šanci by v některých oblastech mohl mít i Pardubický kraj.

Diskuze se konala pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Jaromíra Duška, který v Pardubicích přivítal odborníky na oblast mezinárodní politiky a spolupráce s Čínou. Řeč byla o současných trendech, o expanzi Číny na západ, ale i o čínské mentalitě a pravidlech, jak s čínskými partnery komunikovat. To vše zaznívalo z úst analytika a komentátora mezinárodních politických a hospodářských vztahů Jana Cambella, obchodního specialisty na Čínu Mariana Kováče a také konzultanta pro obchod s Čínou MeiYin Kanga. „Řadu věcí jsem dnes slyšel poprvé a jsem překvapen. Přeci jen Čína byla pro nás donedávna tabu. Čím dál častěji se ale ukazuje, že cesta za obchodem do Číny je velkou šancí pro české podnikatele,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

Marian Kováč vidí možnosti spolupráce čínských kantonů s Pardubickým krajem v několika oblastech, a to přes to – jak sám říká – že Pardubický kraj je jako jedna ulice v Číně. „Domnívám se, že pardubický region má velkou šanci třeba v dopravě, strojírenství nebo dokonce potravinářském průmyslu. Velký potenciál má i turismus. Není to sice přímé obchodování, ale určitá podpora podnikatelů to je – třeba i v návaznosti na zdejší letiště,“ řekl Kováč. Podle obchodního specialisty je ale obchodování s Čínou především pro velké firmy, střední a malé podniky by mohly mít šanci především jako subdodavatelé. „Je nutné chytit příležitost za uši.“

MeiYin Kang potvrdil slova Mariana Kováče, ale i Jana Cambella, který hned v úvodu hovořil o nutnosti uvědomit si rozdílnost kultur a velmi pečlivě se na jednání s čínskými partnery připravit. „Důležité je udělat si před jednáním důkladnou analýzu trhu v Číně, zmapovat tamní konkurenci. Čína je v mnoha ohledech na světové špičce. Je nutné seznámit se čínskou kulturou a mentalitou Číňanů a obrnit se velkou trpělivostí,“ prozradil konkrétní pravidla komunikace s čínskými partnery. „Je třeba vést dialog, být informovaný a skromný. Nedostatečná pokora nevede k dobrému cíli.“

Na konferenci padaly i konkrétní dotazy z řad podnikatelů a dalších hostů, kteří se jí účastnili. Například zazněl dotaz, zda je reálné navázat spolupráci ve školství, a to nejen na vysokoškolské úrovni, ale i té středoškolské. Zájem obchodovat Čínou mají i někteří zemědělci, kteří se zajímali o konkrétní možnosti spolupráce. Dostalo se jim odpovědi, že v obecné rovině určitě ano, záleží však na sektoru podnikání. V této souvislosti hosté zmínili především potravinářský průmysl.

PR

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...