Self-made man je novým starostou Londýna

starosta londýna sadiq selfieNejmocnější muslimský politik v západní Evropě. To je Sadiq Khan, nástupce Borise Johnsona v úřadu starosty hlavního města Velké Británie. Syn přistěhovalců z Pákistánu zvítězil v květnových volbách. Velkým tématem jeho kampaně byly především sociální témata.

Po osmi letech labouristé zvítězili ve volbách o londýnského starostu. Posledním labouristou v čele hlavního města Spojeného království byl Ken Livingstone v roce 2008. Následující dvě volební období uzmul opratě Londýna konzervativec Boris Johnson. Nyní na Livingstona navázal muslim Sadiq Khan. Do křesla ho vynesl rekordní zisk 44,2 % hlasů, čímž o dvě desetiny překonal dosavadní maximum Borise Johnsona z předchozích regionálních voleb. Čím si to Sadiq Khan zasloužil?

Jason Beattie z The Telegraph například konstatoval, že Khan porazil svého úhlavního rivala Zaca Goldsmithe pomocí „hořké“ kampaně. Jeho protějšek, miliardář Goldsmith byl například při kampani osočen, že používá rasistické metody a stereotypní zobrazování menšin.

Pětačtyřicetiletý Sadiq Khan se stal prvním muslimem, kterému se podařilo uzmout pro sebe křeslo starosty hlavního města státu západní Evropy. Z londýnských 8,6 milionů obyvatel tvoří muslimové zhruba osminu.

Sadiq Khan se narodil v Londýně ve čtvrti Tooting na jihu hlavního města. Jeho otec, který do Británie přišel v šedesátých letech, byl řidičem autobusu a matka si z domova přivydělávala šitím oblečení. Khan má sedm bratrů a jednu sestru. Sedm z jeho sourozenců vystudovalo vysokou školu. Nový starosta je vášnivým fanouškem fotbalového FC Liverpool. „Moje první zkušenost s fotbalem byla, když se dva mí známí šli podívat na fotbal na stadionu Stamford Bridge (stadion londýnského klubu Chelsea pozn. red) a byli vyhnáni rozzuřenými příznivci Národní fronty, kteří je rasisticky uráželi,“ vzpomínal později Sadiq Khan. Dětství prožité jako příslušník etnické menšiny v osmdesátých letech nebylo zrovna pohádkové. Londýn rozhodně nebyl multikulturní metropolí s vysokou mírou snášenlivosti, jako působí dnes. „Když jsme vyrůstali, výprasky byly na denním pořádku. Často nás nazývali „Pakoši“. Vědět, jak zasadit ránu bylo nezbytnou dovedností,“ vybavil si Khan pro bulvární deník Mirror.

GORDONŮV MINISTR

Na univerzitě v Londýně získal Sadiq Khan titul z práv. Při své praxi se specializoval na lidská práva a založil společně se svým společníkem Louisem Christianem právní kancelář Christian Khan. Od roku 2005 zasedal v britském parlamentu za Tooting. V roce 2008 byl jmenován ministrem pro komunity, o rok později se stal labouristickým ministrem dopravy ve vládě Gordona Browna. „Pracoval jsem s lidmi všech náboženských vyznání. Prosazoval jsem větší porozumění a snažil se bojovat proti antisemitismu a islamofobii,“ popsal svoji první vládní funkci Sadiq Khan. Po vítězství v regionálních volbách na svoje křeslo v dolní sněmovně rezignoval.

S manželkou vychovává dvě dcery a před dvěma lety běžel londýnský maraton. Při své kampani hodně zdůrazňoval oblast sociálních výhod. Nikdy nezapomněl, jak britský sociální systém pomohl jeho rodině. Jeho rodiče, když přišli z Pakistánu, dostali sociální byt. Díky tomu ušetřili na nájmu a mohli si časem pořídit vlastní bydlení. On a jeho sourozenci pak díky systému stipendií mohli získat kvalitní vzdělání na státních školách.

Podle něj je současný Londýn příliš drahý. „Chci, aby všichni Londýňané měli stejné výhody, které naše město nabídlo mně. Dům, který si mohou dovolit, práci za obstojnou mzdu, dostupný a moderní dopravní systém a čisté a zdravé životní prostředí,“ představil svoji londýnskou vizi nový starosta hlavního města.

Lukáš Zitka  

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...