Čeští politici o útocích v Istanbulu

Důrazně odsuzuji teroristický útok, ke kterému došlo včera v Istanbulu na Atatürkově letišti. Ať už za útokem stojí kdokoliv, doufám, že jeho zosnovatelé budou čelit spravedlnosti. Turecko je naším důležitým partnerem a spojencem v NATO, se kterým budeme i nadále v boji proti terorismu spolupracovat. Rád bych vyjádřil podporu Turecké republice a jejím občanům a soustrast rodinám všech obětí. Pokládám za důležité, aby se v EU dále zintenzivnila spolupráce mezi státy v zajmu efektivního boje proti terorismu a především předcházení teroristickým útokům. I tady může EU prokázat svůj význam při zajišťování bezpečí pro své občany. 

Bohuslav Sobotka, předseda vlády 

Útoky na istanbulské letiště, které je třetí nejfrekventovanější na kontinentě, znovu připomněly bezprostřední a trvalou přítomnost hrozby terorismu v Evropě. Včerejší teroristický čin nebyl útokem namířeným pouze na Turecko, ale je útokem na všechny evropské občany. „Myslíme na oběti a jejich rodiny, na všechny, kteří byli zasaženi terorem v Istanbulu. Přestože jsou teroristické útoky stále častější, nelze si na ně zvyknout. Teroristé nás nesmějí zastrašit. Včerejší teroristické útoky bohužel znovu potvrdily, že je dnes prvořadým úkolem zajištění bezpečnosti a boj s terorismem. Na to se musíme v Evropě soustředit," říká předseda ODS Petr Fiala.  

I přesto, že Turecko je pro evropskou obranu klíčovým spojencem, včerejší teroristický incident ukázal, že uvolnění vízového režimu by bylo pro vnitřní bezpečnost Evropy zbytečným zvýšením rizika. „Turecko se potýká se zhoršenou bezpečnostní situací v důsledku vlny terorismu. Uvolnění vízového režimu s Tureckem proto není na pořadu dne," říká Adéla Kadlecová, expertka ODS pro evropské otázky. 

 

Útok, který se včera odehrál na istanbulském letišti, je tragédie nejen pro Turecko, ale také pro mnoho zemí, jejichž občané jsou mezi obětmi.

Musíme si uvědomit, že se něco podobného může stát kdekoliv na světě. Proto bychom měli být ostražití, pokračovat v bezpečnostních opatřeních, ale nepodléhat strachu. Všichni chceme bezpečný svět, proto musí celosvětová koalice pokračovat v boji proti terorismu se stejnou intenzitou.

Miroslav Kalousek, TOP 09

 

 

Aktuální číslo

Žádné obrázky

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...