Nová technologie usnadní jízdu řidičům
V areálu pardubického sídla správy a údržby silnic se uskutečnil další technický den. Tentokrát jej silničáři věnovali nové technologii osazení kanalizačních vpustí a revizních šachet do vozovek komunikací. Tato tzv. samonivelační technologie zaručuje delší trvanlivost výsprav a především pohodlnou jízdu po vozovce.
Správa a údržba silnic Pardubického kraje technické dny svolává sice nepravidelně, ale vždy nabízí aktuální témata a novinky. Součástí technického dne je vždy nejen teoretická, ale i praktická prezentace strojů, technologií či materiálů pro silniční stavitelství.
„Zveme nejen naše zaměstnance a dodavatele, ale i další zástupce společností. Zejména těch, kteří spravují infrastrukturu, která s ukázkou souvisí,“ řekl Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Tentokrát to byli zástupci firem z celého kraje, kteří spravují, vlastní nebo provozují vodovodní a kanalizační infrastrukturu.
„Jako řidiči všichni víme, že propadlý kanál na vozovce jízdu znepříjemňuje. V některých případech hrozí i poškození vozidla. Nerovnosti těchto zařízení způsobují i hluk a vibrace, které obtěžují občany. Tato technologie zmírňuje propadání cizích zařízení umístěných ve vozovce a má delší životnost,“ vyjmenoval přednosti této technologie Miroslav Němec. Takto usazená revizní šachta či kanalizační vpusť kopíruje pohyb vozovky, nikoliv kanalizační šachty, která je proti silnici výrazně tužší. „Jedná se zejména o pohyby části stavby v zimním a letním období, kdy některé části se namrzáním zvedají, naopak v letním období zaznamenávají pokles. Dokonce nám cestářům tato technologie usnadňuje i zimní údržbu,“ dodal Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje.
Při běžném uložení kanalizačních vpustí dochází kvůli dopravní zátěži k propadání šachty, protože poklop na ní leží a šachtu zatěžují statické i dynamické účinky vozidel. Další poškození způsobuje i zatékající voda nebo střídání teplot v zimním období. Při použití samonivelační technologie poklop neleží přímo na šachtě, zátěž se roznáší do prostoru a šachta se tak nepropadá. „Práce s touto technologií je rychlá, oprava trvá přibližně dvě hodiny. Vpusť nebo revizní poklop je dokonale spojen s okolní silniční konstrukcí,“ přidal další výhody technologie Miloš Akerman, předseda finančního výboru Zastupitelstva Pardubického kraje, který se společně s některými starosty obcí a měst ukázky také účastnil.
Poprvé byla tato technologie použita už v roce 2010 v Mladé Boleslavi a i po letech jsou kanalizační vpusti ve velmi dobrém stavu. Snahou silničářů teď bude využívat tyto technologie častěji. Uplatní se především u novostaveb silnic a používání této technologie budou vyžadovat i vlastníci příslušné infrastruktury, která je v silnici uložena.
PR
- Podrobnosti:
- Kategorie: Publicistika
- Zveřejněno 16. 7. 2019 14:47
Inzerce v Evropských novinách
Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.
Více info zde.
Rozhovory
-
Ochrana zvířat ve Francii
O ochraně zvířat ve Francii jsme si povídali s tiskovou zástupkyní organizace La Spa Muriel...
-
„Být Michalákovi občany Spojených států, tak jsou kluci už dávno ve své vlasti,“
tvrdí v rozhovoru o českých dětech odebraných v Norsku rodičům europoslanec Tomáš Zdechovský ...
-
„Evropská unie měla dávno přestat řešit hlouposti jako jednotné zásuvky a měla se zabývat problémem svojí bezpečnosti. To zanedbala,“ tvrdí bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, bezpečnostní expert Andor Šándor
(Evropské noviny - 6/2015) K evropským břehům míří plavidla plná lidí z Afriky, azyl na starém...
Evropské instituce
-
Evropský účetní dvůr
Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...