V soutěži „Třídíme s Nikitou“ obhájily své loňské vítězství děti z Ohnišova

Dvůr Králové nad Labem, 20. června 2016 – Téměř jednou tolik projektů se sešlo v soutěži základních škol „Třídíme s Nikitou“. Z královédvorské zoologické zahrady si ceny nejvyšší ale odváží staří známí. Vítězství z loňského roku obhájily děti ze Základní a mateřské školy Ohnišov, které do soutěže přihlásily projekt „Třiďte se mnou!“

Do 9. ročníku soutěže školy přihlásily pětadvacet projektů, na kterých se podílelo dohromady více než 200 dětí. Jejich úkolem bylo navrhnout a vyrobit plakát formátu A2 či A3, který bude podporovat sběr tříděného odpadu. Pro zpracování plakátu mohly děti využít různé komodity tříděného odpadu přes papír, plasty, sklo a nápojové a kartony až po bioodpad nebo elektrozařízení. Podmínkou bylo, aby do plakátu zakomponovaly slogan, který bude veřejnost motivovat k třídění odpadů. „Soutěž má nejen podpořit sběr tříděného odpadu, ale také rozvíjet kreativitu a tvůrčí schopnosti dětí. V podstatě jde o školu hrou – dát dětem příležitost zapojit fantazii a přimět je zamyslet se nad možnostmi recyklace odpadů. A ze zkušeností víme, že když se to naučí děti, přimějí pak třídit i rodiče,“ komentuje přínos soutěže radní Královéhradeckého kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Jan Tippner, který je dlouholetým podporovatelem soutěže „Třídíme s Nikitou“.

Soutěžní práce hodnotila komise složená z členů týmu projektu „Čistá obec, čisté město, čistý kraj“. Kritériem byla nejen kreativita a výtvarné zpracování, ale také třeba poutavost a obsah sdělení a samozřejmě originalita. Ta rozhodně nechyběla dětem za Základní a mateřské školy Ohnišov, které v letošním roce uspěly s projektem „Třiďte se mnou!“.

„Letos jsme s dětmi přemýšleli nad tím, jak by asi třídila zvířátka nebo pohádkové postavy. Vytvořili jsme celkem čtyři projekty, ale do soutěže jsme poslaly pouze některé. Malé děti se inspirovaly písničkou Jarka Nohavici Tři čuníci – navíc braly čuníky jako určitý symbol nepořádku a chtěly je naučit třídit odpad. Třeťáci si vybrali zvířátka v lese, jak hospodaří s papírem, aby jim nekáceli stromy. A třetí projekt, ten vítězný, byl o Večerníčkovi,“ popisuje jednotlivé projekty Hana Ježková ze školy v Ohnišově s tím, že Večerníčka děti zvolily kvůli odhazování papírů. Proto mu přimalovaly modrý kontejner. „O tématu s dětmi vždycky diskutujeme. Oni mají bujnou fantazii, baví je to a vždy přijdou s něčím opravdu zajímavým,“ dodala Ježková.

Neméně atraktivní byl i plakát dětí ze Základní školy v Chlumci nad Cidlinou. Vítězové z roku 2013 letos získali druhé místo. Do soutěže přihlásily soutěžní projekt s názvem „Ekovlak“. Na třetím místě se umístila „domácí“ Základní škola Schulzovy sady Dvůr Králové nad Labem, která také už patří ke zkušeným účastníkům soutěže. V roce 2014 v soutěži tato škola zvítězila, vloni byla třetí. Královédvorští školáci soutěžili s projektem „Tříděním papíru zachráníte spoustu životů“. Všechny tři oceněné školy si ze slavnostního vyhlášení odvezly věcné ceny, děti z Ohnišova navíc stráví dobrodružné dva dny v ZOO včetně přenocování v hotelu Safari. „S pořadateli soutěže „Třídíme s Nikitou“ spolupracujeme úspěšně už několik let, problematika třídění a recyklace odpadů nám není lhostejná. Věříme, že tyto projekty jsou jednou z cest, jak motivovat a přesvědčit děti už od školního věku, že třídění odpadů by mělo být pro každého samozřejmostí a ne na obtíž,“ říká ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.

„Soutěž je určená pro školy z celého Královéhradeckého kraje. Po celou dobu na ni spolupracujeme nejen s Královéhradeckým krajem, ale také s královédvorskou zoologickou zahradou. Právě ta nám pomohla dát jméno soutěži. Maskotem je totiž zdejší papoušek jménem Nikita. Její modrožluté zbarvení totiž tak trochu odpovídá našim barvám – barvám, které jsou využívány v rámci sběru tříděného odpadu,“ vysvětluje Jiří Záliš, regionální manažer společnosti EKO-KOM a.s.

Více informací o soutěži a dalších projektech lze nalézt na:

www.cistykraj.cz

www.jaktridit.cz

www.samosebou.cz

www.recyklohrani.cz

Kontakt na organizátora soutěže:

Ing. Tereza Martincová

Centrum investic, rozvoje a inovací

Regiocentrum Nový pivovar - Evropský dům

Soukenická 54, 500 03 Hradec Králové

tel: 495 817 805, 702 024 629

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...