Hlavní osobnosti britského referenda

cameron flickŕV pátek 15. dubna oficiálně odstartovaly kampaně před britským referendem o setrvání v Evropské unii. Výzkumy veřejného mínění zatím ukazují názorovou rozpolcenost Britů. Deník Bussines Insider například upozornil na březnový internetový výzkum, podle kterého je příznivců „Brexitu“ o čtyři procenta více než těch, kteří chtějí zůstat v Unii.

Oficiální start desetitýdenní kampaně, ve které je podle zákona omezený počet prostředků, které mohou jednotlivé strany použít na svoje zviditelnění, vyšel na prostředek dubna. Dva oficiální bloky Vote Leave a Britain Stronger in Europe budou moci utratit každý až sedm milionů liber, z nichž 600 tisíc bude tvořit státní příspěvek. Ostatní platformy, jako třeba Faragova Grassroots Out, jsou omezeny rozpočtem 700 tisíc liber. Konečné zúčtování nastane 23. června.

Koncem dubna do Spojeného království zavítal americký prezident Barack Obama, který výrazně podpořil zastánce setrvání v EU. „Evropská unie nemírní britský vliv, naopak ho zvětšuje. Volný trh znamená pro Británii obrovské možnosti,“ napsal Barack Obama pro deník Daily Telegraph při své návštěvě. Obama zdůraznil především otázku bezpečnosti, podle něj bude Británie zranitelnější, když nebude patřit do jednotného evropského bloku.

DAVID CAMERON

Současný britský premiér vyhrál loňské volby i díky příslibu, že po svém znovuzvolení do čela země vypíše referendum o setrvání země v EU. Podmínil to však tím, že nejdříve zkusí s osmadvacítkou vyjednat změnu některých problémových bodů, což se mu podle jeho slov v únoru povedlo. Oficiálně proto podpořil setrvání Spojeného království v Unii. David Cameron koncem února označil Brexit za „hazard století“. Lídr konzervativců má těžkou pozici, protože 130 členů parlamentu z jeho strany podpořilo Brexit, 163 jich naopak stojí za současným premiérem. Dva týdny před začátkem kampaně britského premiéra griloval tisk kvůli kauze Panama Papers, kterou předseda vlády nezvládl v očích veřejnosti úplně přesvědčivě. Koncem dubna ale získal mocného spojence v podobě Baracka Obamy. „Důvod, proč věřím, že má Británie zůstat v Unii, je dnešní svět. Nyní jsem přesvědčenější více než kdy jindy, že Británie a Německo musí pracovat společně na dalším formování EU, aby zajistili prosperitu a bezpečnost pro nás pro všechny,“ nechal se slyšet David Cameron v únoru v Hamburku.

BORIS JOHNSON

Bývalý londýnský starosta je skutečnou „těžkou vahou“ v ringu. Oblíbený konzervativní politik šokoval Británii svým veřejným podpořením Brexitu a hodil tak rukavici lídrovi rozpolcené strany Cameronovi. Spekuluje se, že prahne po předsednickém postu. Jak ve své straně, tak i v parlamentu. V otázce Brexitu se postavil na opačnou stranu barikády než jeho současný stranický „nadřízený“ a je téměř jisté, že červnový výsledek jednoho z nich smete do propadliště dějin. Hlavní cíl, který Johnson sleduje, je vyjednání lepších obchodních podmínek s EU. Také se skepticky vyjadřuje vůči hlubší integraci, což ostatně dříve vadilo i Cameronovi. „Hlavní smyslem je vytvoření jednoho velkého státu. Myslím si ale, že většina lidí v naší zemi si nepřipadá být součástí jednoho velkého státu jménem Evropa,“ řekl Boris Johnson v BBC. Boris Johnson patří ke skupině Vote Leave.  

JEREMY CORBYN

Ač dříve lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn zpochybňoval přínos EU Británii, dlouho se nechtěl jednoznačně vyjádřit, zda je pro nebo proti Brexitu. Vzhledem k tomu, že velká většina labouristů je pro setrvání v osmadvacítce, média často spekulovala, že Corbyn se bojí vyjít se svým názorem na veřejnost. Nakonec ale všechny tyto spekulace Corbyn sám utnul v půlce dubna, kdy prohlásil, že drtivá většina jeho strany i on je pro setrvání v osmadvacítce. Podle něj je Unie klíčovým nástrojem pro boj se změnou klimatu a daňovými úniky. Jeho vyjádření může zásadně zvrátit výsledek, protože podle průzkumů je Corbyn velmi oblíbený u mladší generace voličů a studentů. „Nemůžete chtít lepší svět, aniž byste s ostatními zeměmi nebyli ve spojení a budovali s nimi spojenectví. I když má Evropská unie mnohé nedostatky, prokázala, že je klíčovým mezinárodním hráčem,“ řekl v dubnu Corbyn britským médiím. Corbyn se na rozdíl od svého protějšku Camerona může těšit z toho, že 215 labouristů z parlamentu taktéž podpořilo setrvání, zatímco opačně by jich hlasovalo jen sedm.

NIGEL FARAGE

Nigel Farage je dlouholetý zastánce vystoupení Británie z EU, lídr britských euroskeptiků a člen strany Ukip, která v posledních volbách do evropského parlamentu překvapila velkým počtem získaných hlasů. Pro Farage je malým vítězstvím už jen to, že se referendum 23. června skutečně bude konat. Opozice členství rozdělená na dvě skupiny, Faragova Grassroots Out je až tou druhou v pořadí, oficiální platformou kampaně se stalo Vote Leave. Rozhodnutí volební komise, vzbudilo vášně i uvnitř Faragovy Ukip, když Douglas Carswell a Suzanne Evans podpořili oficiální Vote Leave. Oba byli dočasně suspendováni. V dubnu ale sám předseda Farage vyzval k ukončení sporů obou táborů. „Nezapomeňte, že Británie, šestá největší ekonomika světa, nemůže vyjednávat své vlastní obchodní dohody. Naše smlouvy nevyjednávají britští představitelé, kteří sledují naše zájmy, ale evropskými byrokraty, kteří hledají to nejlepší pro tak různé ekonomiky, jako mají Německo, Řecko nebo Slovensko,“ obhajoval vystoupení Nigel Farage v deníku Daily Telegraph v loňském červnu.

Lukáš Zitka

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...