Britové řekli Unii goodbye

Nejděsivější matematický příklad všech europoslanců a úředníků EU v posledním roce? 28 – 1. I když jeho výpočet zvládne leckterý prvňák, možná i žák mateřské školy, jeho výsledek si však nepřála znát drtivá většina členských států EU. Voliči však včera ve Velké Británii rozhodli, že už dále nechtějí být v pevném svazku s kontinentální Evropou.

S ohledem na výsledky se rozhodl rezignovat premiér David Cameron, který to v případě neúspěchu platformy Britain stronger in EU slíbil. Downing street číslo 10 opustí na podzim. Výsledek byl velmi těsný, z Unie si přálo odejít 52 % voličů. David Cameron na Twitteru poděkoval voličům, kteří volili možnost setrvání v Unii.

K výsledkům referenda se vyjádřil i muž, který je považovaný za hlavního iniciátora referenda, Nigel Farage z UKIP. Ten zhodnotil, že je dobře, že Cameron odstoupil. „Není to špatný muž, jen stál na špatné straně,“ napsal na Twitteru Farage. Předtím ještě přidal políček Unii. „Opouštíme zkrachovalé politické společenství. Nyní můžeme do světa opět jako nezávislá země, která o sobě svobodně rozhoduje,“ připsal Farage.

farage twitter

Ač mu výsledek referenda musel nadělat velké vrásky na čele, předseda Evropského parlamentu Martin Schulz přijal porážku se ctí. „Vůli voličů musíme respektovat. Nyní jsou načase rychlá a jednoznačná jednání o odchodu,“ napsal na Twitter Schulz.

Výsledek Brexitu komentoval i premiér Bohuslav Sobotka, jeho komentář jsme již dnes přinesli. Konec Davida Camerona okomentoval předseda ODS Petr Fiala, vysokoškolský pedagog a autor učebnice Evropská unie.

„Lituji rezignace Davida Camerona. Rezignovat by měli jiní, ti, kteří v Bruselu Evropu do této krize dovedli. David Cameron se po prohře v referendu zachoval jako gentleman. Odchází bohužel náš blízký a dlouholetý politický spojenec, který má k České republice a k ODS úzké osobní vazby,“ napsal médiím Petr Fiala.

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...