Co by vám nemělo uniknout: Cameronův pád, Faragova kudla do zad
Od časného rána vědí Britové, že už nebudou dále členy Evropské unie. Za vystoupení ze svazku evropských států se postavilo 52 % oprávněných voličů. Už dříve se spekulovalo, že pokud dojde k variantě brexitu, současný předseda vlády složí funkci. První den po vyhlášení výsledků byl plný událostí a Evropské noviny vám nyní předloží souhrn těch nejdůležitějších.
Po sečtení hlasů bylo jasné, že Velká Británie po 43 letech vystoupí z EU. Jedna z nejdůležitějších mocností a členský stát, který více přispívá do společného rozpočtu, než z něj dostává, se stane prvním v historii, kvůli kterému se aktivuje Článek 50 unijních smluv.
Premiér David Cameron stál na straně poražených, platformy Stronger In. Ačkoliv v únoru ještě prohlašoval, že i v případě brexitu bude dále pokračovat ve funkci předsedy vlády, dnes oznámil, že do října skončí v čele vlády. „Myslím, že naše země vyžaduje čerstvé vedení. Nemyslím si, že jsem vhodný kapitán, který by dovedl zemi do její nové destinace,“ řekl chvějícím se hlasem Cameron před svým sídlem v Downing street číslo 10. Rival Boris Johnson už si brousí zuby na oba předsednické posty Davida Camerona, jak na ten vládní, tak i v čele konzervativní strany. Brexit je velkým vítězstvím blonďatého spisovatele a novináře.
Na rozhodnutí opustit EU reagovala ihned i skotská premiéra Nicola Sturgeon. Prohlásila, že je velmi pravděpodobné, že se bude konat další referendum o nezávislosti Skotska. Skotsko si přálo zůstat členem osmadvacítky. Při posledním hlasování o případném odtržení od Spojeného království v roce 2014 si ale ještě většina Skotů přála zůstat ve větším celku zvaném Velká Británie. Brexit však výrazně zamíchal emancipačními náladami v zemi. Nové referendum o nezávislosti by se mohlo konat do konce roku 2018.
Nigel Farage, architekt britského referenda a jeho dlouholetý propagátor, se postaral o pořádné pozdvižení. Po skončení hlasování totiž v televizním pořadu Good morning Britain přiznal, že jeden z největších argumentů podporovatelů vystoupení, a sice úspora 350 milionů liber týdně, je chybná. Není divu, že když se Boris Johnson, jeden z hlavních představitelů Vote Leave, dnes poprvé ukázal na veřejnosti, Londýňané na něj bučeli.
A co představitelé EU? Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a předseda Evropské komise Jean Claude Juncker prohlásili, že přijali výsledky referenda a že rozhodnutí voličů respektují. Šéf Evropské rady Donald Tusk komentoval brexit klišoidním rčením „Co tě nezabije, to tě posílí.“ Všichni tři se shodli, že chtějí neprodleně začít vyjednávání o podmínkách britského opuštění, aby se tak předešlo protahování období ekonomické a politické nejistoty. Tlačí tak na Camerona, aby neprotahoval zbytečně start jednání. Cameron chce počkat do října do sněmu Konzervativní strany. Lukáš Zitka
- Podrobnosti:
- Kategorie: Publicistika
- Zveřejněno 24. 6. 2016 18:48
Inzerce v Evropských novinách
Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.
Více info zde.
Rozhovory
-
Ochrana zvířat ve Francii
O ochraně zvířat ve Francii jsme si povídali s tiskovou zástupkyní organizace La Spa Muriel...
-
„Být Michalákovi občany Spojených států, tak jsou kluci už dávno ve své vlasti,“
tvrdí v rozhovoru o českých dětech odebraných v Norsku rodičům europoslanec Tomáš Zdechovský ...
-
„Evropská unie měla dávno přestat řešit hlouposti jako jednotné zásuvky a měla se zabývat problémem svojí bezpečnosti. To zanedbala,“ tvrdí bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, bezpečnostní expert Andor Šándor
(Evropské noviny - 6/2015) K evropským břehům míří plavidla plná lidí z Afriky, azyl na starém...
Evropské instituce
-
Evropský účetní dvůr
Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...