Praha bude patřit Evropskému týdnu mobility

430Heslem letošního ročníku Evropského týdne mobility je „Sharing gets you futher“ – „Sdílením vpřed“. Celý týden od 16. září do 22. září budou na území hlavního města probíhat zajímavé akce, které budou moci Pražané navštívit. Největší událostí bude Den pro Prahu, která se uskuteční v rámci oslav mezinárodního Dne bez aut. V pátek 22. září se od 8.00 do 20.00 hodin stane z ulice Štefánikova v Praze 5 pěší zóna plná aktivit. Detailní informace o všech akcích naleznete na www.cistoustopou.cz/ETM2017.

Týden mobility je iniciativou Evropské komise a je organizován v desítkách evropských měst už od roku 2002. Cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility a ukázat jim, že je možné se po městě pohybovat rychle a chytře. Praha představí aktuální novinky i to, co se za poslední rok v pražské dopravě změnilo.

"Sdílení ve formě bikesharingu či carsharingu je jednou z cest, kterou se bude ubírat doprava v budoucnu. Já ale sdílení vnímám i v další rovině, a tou je sdílení komunikací. Dlouhodobě se snažím prosazovat názor, že se vedle sebe na silnice a chodníky vejdou chodci, cyklisté, řidiči i prostředky MHD. Je ale potřeba, aby jednotlivé skupiny otupily vzájemnou nevraživost, vzájemně se více respektovaly a pochopily, že mají všichni stejný cíl a právo pohybovat se po městě způsobem, který jim nejlépe vyhovuje," řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Pozvánky k jednotlivým událostem:

Sobota 16. 9. - Zažít město jinak

Poznejte svou čtvrť, sousedy i jejich příběhy. Letos můžete Zažít město jinak s podtitulem Příběhy z naší čtvrti. Místní nadšení obyvatelé a organizace promění veřejná prostranství na 70 místech po celé Praze v jeviště plné kultury, soutěží, domácího jídla a pití a vzájemného poznávání se. Sousedské slavnosti koordinuje sdružení Auto*Mat.

Sobota 16. 9. - Den otevřených dveří v Dopravním podniku

Dopravní podnik zahájí Evropský týden mobility Dnem otevřených dveří. Navštívit můžete depo a garáže Kačerov a vozovnu Pankrác. Dozvíte se, jak funguje každodenní provoz, údržba i organizace dopravy. Zaměstnanci jsou připraveni zodpovědět vaše zvídavé dotazy. Nebude chybět tradiční program pro malé i velké. Atraktivní akce se opakuje po roce, takže si ji určitě nenechejte ujít.

Neděle 17. 9. - Cyklozvonění - jízda po pražských trasách

Přijďte si užít zářijovou neděli na rodinném festivalu Cyklozvonění. Můžete si společně projet na kole atraktivní místa, jako je Prokopské údolí, Modřanská rokle, Chuchelský háj, Kunratický potok. Cestu po trasách v délce 3–30 km zakončíte v Kaizlových sadech, kde bude po celé odpoledne probíhat program pro vás i celou rodinu. Těšit se můžete na zajímavé hosty, exhibice a workshopy. Akci organizuje spolek Na Kole s přispěním hlavního města Prahy, Prahy 8 a dalších partnerů.

18. 9. - Prezentace metra S

Zajímá vás, kudy pojedou rychlovlaky z Vídně, Berlína či Mnichova do centra Prahy? Dokážete si představit, že na vlak nastoupíte na Karlově náměstí či uprostřed Václavského náměstí a za pár minut budete z Prahy venku? Nejen na tyto otázky pro vás budou mít odpovědi odborníci Regionálního organizátora pražské integrované dopravy na Karlově náměstí během prezentace „metra S“. Zde bude tento den otevřena zcela nová stanice nové linky metra S - nového železničního tunelu pod centrem Prahy.

18. 9. - Muzeum městské hromadné dopravy ZDARMA

Dopravní podnik pro vás připravil překvapení – návštěvu Muzea městské hromadné dopravy ZDARMA v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích. Můžete si prohlédnout jedinečnou sbírku památek z historie městské hromadné dopravy v Praze.

19. 9 - Snídaně na peróně

Zpříjemněte si ráno lahodnou snídaní v časných ranních hodinách na nádraží Čakovice, Kbely a Satalice a sami uvidíte, že platí název našeho projektu Lepší káva ve vlaku, než štrůdl na silnici! Občerstvení bude zpestřeno prezentací minulosti a současnosti železniční tratě mezi Prahou a Neratovicemi. Snídani na peróně pro vás organizačně zajistí městské části uvedených obcí ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

19. 9. - Projížďka po Euro Velo 4

Vydejte se s námi z východu na jihozápad napříč naší metropolí po dálkové cyklotrase Euro Velo 4 z Horních Počernic do Radotína. Magistrát hlavního města Prahy společně s Nadací Partnerství pořádá cyklojízdu, při níž si projedete část této celoevropské trasy a poznáte okrajová místa Prahy. Aby 38 kilometrů dlouhá trasa byla příjemným zážitkem, projedeme si ji po částech ve dvou dnech.

20. 9. - Dopravní odpoledne pro chodce a cyklisty

V dopoledních hodinách mají děti možnost shlédnout v Muzeu Policie České republiky interaktivní divadelní představení „Pohádkový semafor“. Po obědě čeká na malé i velké chodce a cyklisty navazující bohatý program, který pro vás připraví Technická správa komunikací, a. s., ve spolupráci s Policií České republiky.

21. 9. - Co všechno můžeme sdílet?

Sdílená mobilita dokáže omezit počet vozidel na silnicích a množství najetých kilometrů. Jak zařídit, aby se sdílení stalo běžnou součástí denního života? Seminář určený pro „citychangers“, kteří chtějí měnit podobu českých a slovenských měst, organizuje Asociace měst pro cyklisty ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy.

22. 9. Den pro Prahu - pořádaný v rámci oslav mezinárodního Dne bez aut

Vyvrcholením Evropského týdne mobility je oslava mezinárodního Dne bez aut. V tento den přibyde ve většině evropských metropolí jedna pěší zóna navíc. Výjimkou nebude ani Praha. Jedna ze současných frekventovaných ulic bude uzavřena pro motorová vozidla a její prostor bude na jeden den věnován zejména pěším a cyklistům. V nově vzniklé pěší zóně ve Štefánikově ulici na Praze 5 bude prezentováno téma aktivní a udržitelné dopravy, inovace v dopravě, moderní trendy a řešení v souladu s mottem „Sdílením vpřed!“

CELÝ TÝDEN 16. 9 až 22. 9

Do práce na kole

Evropský týden mobility je vynikající příležitostí nechat auta doma a do práce cestovat “na vlastní pohon”. Motto letošního ročníku: „Do práce na kole jezdí i profíci!“ naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci v elastických dresech, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru včetně lidí, jejichž práce je opravdu náročná. Účast v soutěži je zdarma. Vyhlášení vítězů a předání cen se uskuteční v pátek 22. září na Dnu bez aut. Soutěž Do práce na kole pořádá iniciativa Auto*Mat.

Výstava o historii pražské městské policie

Nenechte si ujít výstavu! Zhlédněte na velkoformátových deskách chronologicky uspořádané klíčové okamžiky z historie Městské policie hlavního města v pasáži Obchodního centra Nový Smíchov, vchod ze Štefánikovy ulice.

BONUS!

sobota 23. září - Den železnice v Praze

Přijďte oslavit 25 let železnice v pražské integrované dopravě na nádraží Praha – Smíchov. Těšte se na bohatý program -jízdu moderním i parním vlakem, výstavu železničních vozidel, modelovou železnici, slavnostní křest jednotky City Elephant, kapely a občerstvení. Pražský železniční den organizují České dráhy ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy. (mhmp)

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...