Zahradil do čela Komise?

zahradilŠanci stát se novým předsedou Evropské komise má český europoslanec Jan Zahradil z ODS. Nominovala ho frakce Evropských konzervativců a reformistů, jejíž je členem.

Někdejší stínový ministr zahraničí Jan Zahradil se o post na čele Evropské komise utká s kandidátem lidovců, Němcem Manfredem Weberem a socialistů Fransem Timmermansem z Nizozemí, případně dalšími nominanty. Ty navrhují jednotlivé evropské politické strany, předsedu už čtyři Komise už čtyři roky nevybírají členské země.

Pětapadesátiletý Zahradil, původní profesí vodohospodář, vstoupil do politiky v roce 1992, kdy se stal poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V roce 1998 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do roku 2006 byl členem stínové vlády ODS jako ministr zahraničních věcí. Do Evropského parlamentu vstoupil v roce 2004, kdy se zároveň stal předsedou české delegace ve frakci EPP-ED. Znovuzvolen europoslancem byl i v letech 2009 a 2014. V současné době je v EP činný ve výboru pro mezinárodní obchod, jehož je místopředsedou, a ve výboru pro rozvojovou politiku.

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...