Do Evropského parlamentu si tento týden vybírají středoškoláci

studentske volbyZítra a ve čtvrtek 9. května budou studenti na 255 středních školách po celé České republice volit strany, hnutí a koalice kandidující ve volbách do Evropského parlamentu 2019. Studentské volby již po jedenácté organizuje JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni.

Dnes se bude v Kině 35 konat debata 5 kandidátů do Evropského parlamentu, které se zúčastní Markéta Gregorová za Českou pirátskou stranu, Dita Charanzová za ANO 2011, Luděk Niedermayer za STAN a TOP09, Jaromír Štětina za Evropa společně a Alexandr Vondra za ODS. Středoškolští studenti, kteří přijdou na debatu jako diváci, si sami hlasováním zvolili pět politických stran, hnutí či koalic kandidujících do Evropského parlamentu, jejichž zástupce chtějí na debatě vidět. Debatu, moderovanou Norou Fridrichovou, bude také možné sledovat prostřednictvím streamu na Seznam.cz.

Kromě samotného volebního aktu "nanečisto" se budou studenti seznamovat se základními principy demokracie, volebním systémem, volebními kandidátkami a pokyny pro voliče, a to například prostřednictvím dokumentárních filmů, navazujících aktivit do hodin a debat (jak se svými vyučujícími, tak s pozvanými hosty).

„Organizací Studentských voleb do Evropského parlamentu chceme přispět k tomu, aby se mladí lidé zamýšleli nad evropskou perspektivou občanství a diskutovali o ní,“ popisuje cíle projektu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni a doplňuje: „V doprovodných materiálech a aktivitách nabízíme školám informační texty o Evropském parlamentu, přehled významných institucí EU, příklady konkrétní evropské legislativy přijaté v uplynulých letech, vysvětlení některých zkreslujících výroků o EU či výběr příležitostí, které mladým lidem členství České republiky v Evropské unii přináší. Dále články k velmi aktuálním tématům jako je migrace, brexit nebo situace na Ukrajině.“

Zapojené školy poštou obdržely hlasovací lístky s názvy jednotlivých politických stran, hnutí a koalic kandidujících ve skutečných volbách do Evropského parlamentu 2019, jmenný seznam kandidátů, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komise, informační publikaci, plakáty Studentských voleb, nálepky na volební urny, publikaci "EU & JÁ" vydanou Evropskou komisí. Jako bonus získali všichni vyučující, kteří se do Studentských voleb zapojili, také metodickou příručku k mediálnímu vzdělávání "Být v obraze 2". K volbám je registrováno 255 škol (139 gymnázií, 93 SOŠ a 23 SOU).

Výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU), zpracované sociologickou výzkumnou agenturou Kantar Millward Brown, budou zveřejněny ve čtvrtek 9. května v odpoledních - podvečerních hodinách. Aktuální informace a podklady najdete také na stránkách projektu - v sekci pro novináře.

Jan Pátek z Kanceláře Evropského parlamentu v ČR říká: „Během posledních voleb do Evropského parlamentu, které se konaly v roce 2014, přišlo v ČR k urnám pouhých 18 % voličů, což byla druhá nejnižší účast. Vůbec nejnižší účast ze všech členských zemí EU pak byla na Slovensku (13 %). Nezájem o tyto volby často pramení z neznalosti fungování EU jako takové a také z nepochopení toho, jaký dopad má rozhodování Evropského parlamentu na životy nás všech. I proto se Evropský parlament v rámci informační kampaně k evropským volbám snaží oslovit zvláště mladé voliče mimo jiné prostřednictvím celoevropské platformy www.tentokratbuduvolit.eu“.

Studentské volby se konají od roku 2010 před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky v předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi.

Do voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Do projektu se přihlašují dobrovolně, stejně tak je účast dobrovolná i pro studenty. Volit mohou studenti starší 15 let. Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. (jsns)

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...