Krajští silničáři obnovují techniku

Správa a údržba silnic Pardubického kraje aktuálně používá na devadesát nákladních automobilů rozmístěných po celém regionu. Některá vozidla už dosluhují, a tak příspěvková organizace kraje pořizuje techniku novou. Aktuálně získala pět „obojživelných“ vozidel jak pro zimní, tak letní údržbu.

Do pěti z šestnácti cestmistrovství na jaře zamíří nová vozidla, která nahradí už dosluhující techniku. Všechna jsou vybavena nosiči výměnných nástaveb, tzn. že je lze využít v zimě i v létě. Sněhové radnice a sypací nástavby silničáři snadno přemění na vyklápěcí korby, zametače a výspravkové soustavy. „Jedná se o stroje, které jsme mohli pořídit i díky příspěvku od našeho zřizovatele, tedy Pardubického kraje. Nakoupili jsme je už v loňském roce, teď je fyzicky přebereme,“ prozradil Miroslav Němec, ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Novou techniku získají cestmistrovství v Chrudimi, Běstovicích, Ústí nad Orlicí, Svitavách a v Poličce. Vozidla jsou standardně vybavena také GPS, kamerami i teploměry schopnými měřit teplotu vzduchu i vozovky.

V obnově techniky bude Správa a údržba silnic Pardubického kraje pokračovat i letos. Vypíše výběrové řízení na další čtyři nákladní auta a další techniku. Vozidla opět budou variabilní pro zimní i letní údržbu. „Všechna tato vozidla by měla být vybavena vyklápěcí korbou, sněhovou radlicí i sypací nástavbou. Máme v plánu také nakoupit nakladače, frézu na pařezy, traktor se sekací nástavbou, ale i vozidla do 3,5 tuny,“ popsal plány letošního roku Jaroslav Vojta, hlavní mechanik Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Financovat je krajští silničáři budou z vlastního rozpočtu a z příspěvku Pardubického kraje.

Ve hře jsou také další příležitosti získávání nové techniky. Například silničáři přebírají vyřazené sanitky, které jsou pro záchrannou službu už nevyhovující. K přepravě pracovníků a menší techniky na práce na silnicích po menších úpravách ale stále k využití jsou. Připravuje se také projekt, který už vyzkoušeli v Jihlavě. „Automobilní škola v Ústí nad Orlicí by měla z komponentů dodaných výrobcem a pod jeho odborným dohledem sestavit nákladní auto, které posléze předá naší organizaci. Mohlo by to znamenat úspory v řádech statisíců korun, a především je to příležitost pro studenty potkat se se skutečnou praxí,“ dodal Miroslav Němec. Projekt je aktuálně připravován Pardubickým krajem, patří do gesce radního pro školství Bohumila Bernáška.

V letošním roce došlo k posílení investičního plánu správy silnic v oblasti vybavení automobily, mechanizmy, technologiemi, ale i investice do areálů, a to po osobní návštěvě náměstka hejtmana pro dopravu Michala Kortyše na všech cestmistrovstvích v kraji a také po prohlídce některých lokalit hejtmanem Martinem Netolickým. „Je potřeba se o svůj majetek dobře starat a nenechat ho zchátrat. Rovněž zázemí pro naše zaměstnance, kteří si plní své pracovní povinnosti venku za každého počasí, musí odpovídat běžným dnešním standardům. Z celkových nejnutnějších investic v hodnotě 150 mil. korun jsme pro rok 2019 z rozpočtu uvolnili 30 milionů,“ informoval náměstek hejtmana Michal Kortyš.

PR

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...