Internetovou měnou už nepůjde platit anonymně
Dva loňské pařížské teroristické útoky dohnaly osmadvacítku, aby začala uvažovat o lepších a důraznějších opatření k potírání terorismu. Podle Unie je v takovém případě nutná silná a koordinovaná reakce celé Evropy. Její zrak se v současnosti zaměřil na financování terorismu, respektive jeho účinnější potírání. Evropská komise představila plán, jak více ztížit teroristům shánění peněz. Dotknout by se měl i internetových měn, z nichž je v současnosti asi nejznámější Bitcoin.
Cílem nového plánu Komise je především lepší zjišťování zdrojů peněz na teroristické útoky a přijetí takových opatření, kterými by teroristy od nich odstřihli. Evropská komise si představuje především takové legislativní změny, které by umožnily lepší sledování finančních toků. Nicméně zde Komise zatím narazila, hledá takový kompromis, který by co nejméně narušil život občanů členských států a firem, které v EU podnikají. Návrhy tak musí tvořit s ohledem na ochranu údajů a hospodářské svobody. Konkrétní legislativní opatření Komise plánuje představit do konce druhého čtvrtletí letošního roku.
„Musíme teroristy odříznout od zdrojů, které využívají k páchání svých odporných zločinů. Když odhalíme a narušíme financování teroristických organizací, omezíme tím jejich schopnost cestovat, nakupovat zbraně a výbušniny, plánovat útoky a šířit na internetu nenávist a strach,“ uvedl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
POUŽÍVAJÍ TERORISTÉ BITCOIN?
Plán by měl dále rozšířit balíček opatření, který přijala osmadvacítka v květnu loňského roku. Ten přinesl zostřená opatření proti praní peněz z trestné činnosti. Nyní by jej členské státy měly přijmout. Komise je vyzývá, aby tak učinily do konce roku 2016. V prosinci loňského roku také navrhla směrnici o boji proti terorismu, která kriminalizuje financování terorismu i financování náboru, výcviku a cestování za účelem terorismu. Nyní Komise navrhne další způsoby, jak řešit zneužívání finančního systému pro účely získávání peněz na teroristické akce.
„Začneme v následujících měsících předložením legislativních návrhů. Musíme odříznout přístup teroristů k finančním prostředkům, umožnit příslušným orgánům lepší sledování finančních toků, aby mohly zabránit zničujícím útokům, k jakým došlo vloni v Paříži, a zajistit uplatňování sankcí za praní peněz a financování terorismu ve všech členských státech,“ místopředseda pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis, Lepší dohled by EU chtěla mít nejen hotovost ale i virtuální měny jako třeba Bitcoin a anonymní předplacené karty. Přitom Europol (agentura EU, zabývající se prevencí a potíráním organizované trestné činnosti) ve své zprávě vydané na začátku roku uvedla, že financování teroristických složek neprošlo v poslední době většími změnami a že policejní vyšetřování nepotvrdilo domněnky o tom, že by Islámský stát pařížské útoky provedl díky penězům získaným prostřednictvím anonymních internetových měn. Podobně se o Bitcoinu a dalších platebních platformách vyjádřilo i britské ministerstvo financí v dokumentu, který se zabýval přínosy a hrozbami digitálních peněz. „Míra nebezpečnosti se těžko odhaduje. Nicméně existuje jen velmi málo důkazů, které by naznačovaly využívání digitálních měn k financování terorismu,“ píše se, mimo jiné, v dokumentu vydaným ministerstvem financí Velké Británie v březnu loňského roku.
KONEC ANONYMNÍCH PLATEB
Návrh by měl přinést především následující změny. Komisi jde o zajištění silných ochranných opatření u finančních toků z třetích zemí, které jsou vysoce rizikové. Komise chce změnit směrnici tak, aby zahrnovala seznam všech povinných kontrol a hloubkových prověrek, kterými by finanční instituce měly podrobovat peníze přicházející ze států, jež nemají natolik rozvinutá opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Finanční zpravodajské jednotky EU by měly získat nové pravomoci. Rozsah informací, který je jim přístupný, bude dále rozšířen v souladu s nejnovějšími mezinárodními standardy. Komise by také ráda zavedla rejstřík bankovních a platebních účtů nebo centrálních systémů vyhledávání dat ve všech členských státech. Finanční zpravodajské jednotky by tak získaly snazší a rychlejší přístup k informacím o majitelích bankovních a platebních účtů. Další úpravou by mělo být i zahrnutí výměnné platformy pro virtuální měny do oblasti působnosti směrnice o praní peněz, aby se bránilo jejich zneužití pro účely praní peněz a financování terorismu. Tyto platformy by pak musely při výměně virtuální měny za skutečnou provádět hloubkové prověrky klientů, takže takovéto operace už nebudou anonymní. Anonymní by měly i nadále zůstat například předplacené karty, Komise ale navrhuje snížit limitní částky pro identifikaci a rozšířit požadavky na ověřování totožnosti klientů.
Lukáš Zitka
- Podrobnosti:
- Kategorie: Publicistika
- Zveřejněno 24. 3. 2016 11:59
Inzerce v Evropských novinách
Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.
Více info zde.
Rozhovory
-
Ochrana zvířat ve Francii
O ochraně zvířat ve Francii jsme si povídali s tiskovou zástupkyní organizace La Spa Muriel...
-
„Být Michalákovi občany Spojených států, tak jsou kluci už dávno ve své vlasti,“
tvrdí v rozhovoru o českých dětech odebraných v Norsku rodičům europoslanec Tomáš Zdechovský ...
-
„Evropská unie měla dávno přestat řešit hlouposti jako jednotné zásuvky a měla se zabývat problémem svojí bezpečnosti. To zanedbala,“ tvrdí bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, bezpečnostní expert Andor Šándor
(Evropské noviny - 6/2015) K evropským břehům míří plavidla plná lidí z Afriky, azyl na starém...
Evropské instituce
-
Evropský účetní dvůr
Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...