Komise tlačí na Washington kvůli vízům

Kanaďané a Američané víza pro cestu do Schengenského prostoru nepotřebují. To se však může změnit. Evropská komise v prosinci vydala zprávu, kde hodnotila, jak si Unie stojí v otázce víz a jak se jí v této oblasti daří naplňovat princip reciprocity. A právě USA s Kanadou nedopadly v hodnocení dobře. Někteří politici se bojí, aby tento spor nenarušil podepsání obchodní smlouvy TTIP mezi osmadvacítkou a Spojenými státy.

O vízum na krátkodobý turistický nebo pracovní pobyt (tzn. do 90 dnů) v USA musí nyní ještě žádat Poláci, Rumuni, Chorvati, Kypřané a Chorvati. Češi nemusí žádat před cestou o vízum od roku 2008, kdy je Spojené státy zařadily Visa Waiver program. Ten čítá nyní celkem 38 států. Komise si přeje, aby do něj byly zařazeny i zbývající členové osmadvacítky. EU totiž přijala v lednu 2014 deklaraci, která po členských státech vyžaduje společnou reakci v otázce víz, zvláště pokud jsou některé ze členských zemí znevýhodněny třetím státem.

Spojené státy se bojí po několika nedávných teroristických útocích v Evropě pouštět lidi ze států, kterými vede tzv. Balkánská stezka. Na konci roku by měly Spojené státy představit další pokračování bezvízového programu ve stejné podobě, jako dosud.

Podle vlády USA Bulharsko a Rumunsko nesplňují potřebná kritéria k volnému cestování. V nich se pohlíží třeba na bezpečnost cestování a ochranu hranic. Evropská komise o dalších krocích jednala v polovině dubna. Konečné rozhodnutí, zda znovu požadovat po občanech USA vízum však nepadlo. Komise vyzvala Radu a evropský parlament, aby do 12. června sdělily svůj pohled na možná řešení.  

„Reciprocita víz je stěžejním bodem společné vízové politiky EU. Komise zvažovala ekonomické, právní a politické důsledky možného pozastavení bezvízové politiky. Plná reciprocita zůstává jedním z hlavních bodů, o kterých budeme dále jednat,“ vyjádřil se po dubnovém jednání komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos.

Pokud některá země nevyhoví principu vízové reciprocity do dvou let od upozornění, Komise následně musí přezkoumat okolnosti a případně navrhnout roční omezení bezvízového vstupu.

I kdyby se však Evropská komise rozhodla doporučit zrušit vízovou povinnost, ta by nevstoupila ihned v platnost. V příštích šesti měsících by tento krok měla možnost zavrhnout většina evropských vlád a evropský parlament. Velká Británie a Irsko mají vyjednanou výjimku, co se týče vízové politiky, takže by se případným rozhodnutím nemusely řídit.

UTRPÍ TTIP?

Barack Obama koncem dubna začal svoje cesty po Evropě ve Velké Británii. Na starém kontinentě měl jednat především o Transatlantické obchodní dohodě (TTIP). Na dosažení konsenzu obě strany pracují již deset let, v posledním roce svoje úsilí značně zvýšily. Současná diplomatická roztržka by mohla jednání výrazně zpomalit a je možné, že Obama by tak její podepsání už nezažil v pozici amerického prezidenta. Kandidáti na příštího prezidenta se vyjadřovali kriticky vůči Obamově obchodní politice, šance na podepsání TTIP by se tak mohla výrazně snížit. „Ať už se v otázce víz stane cokoliv, neovlivní to vyjednávání s USA o TTIP. Migrace v nich totiž nehraje žádnou roli,“ řekla začátkem dubna v interview pro New York Times holandská europoslankyně Marietje Schaake

Dalším problémovým bodem je také lednové opatření americké vlády. Od 21. ledna letošního roku Američané změnili podmínky pro cestování do USA v bezvízového styku Visa Waiver progam. Změny se dotkly všech občanů členských států Unie i třetích zemí, kteří v posledních pěti letech cestovali do Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu, nebo mají dvojí občanství Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu.

Pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1. březnu 2011 do Iráku, Sýrie, Súdánu nebo Íránu, nemůže k cestě do USA využít Visa Waiver Program, ale musí na Velvyslanectví USA požádat o vízum. „Uvedené omezení se netýká zaměstnanců státní správy ČR a příslušníků Armády, pracovníků humanitárních organizací a osob, které do uvedených zemí cestovaly prokazatelně za účelem služební nebo obchodní cesty. Tyto výjimky budou posuzovány individuálně při vyhodnocování žádosti o ESTA,“ uvedlo Ministerstvo vnitra ČR na svých internetových stránkách.

Lukáš Zitka

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...