Komentáře k podpoře malých a středních podniků
Podpora malých a středních podniků není prioritou jen EU, ale pro zachování systému výroby a služeb by měla být prioritou každé vlády. Přesto, že se v souvislosti s podporou MSP hovoří převážně o strukturálních fondech, tak klíčová kritéria pro úspěšné působení a růst firem jsou mimo dotace. Primární je vymahatelnost práva (bohužel u nás často zpochybněna, viz insolvenční a exekuční kauzy), stabilní právní a daňové prostředí (stále se mění, upravuje novelizacemi, mění se daňové sazby), únosné náklady na práci (firmy se potýkají s vysokými odvody za zaměstnance, vysokou výši nastavení minimální mzdy atd.). Sekundární kritérii pro podporu podnikání a zvláště pak malých a středních podniků jsou veškeré podpory, opatření, dotace, pobídky, daňové úlevy či jiné formy podpory. Ve zdravém a fungujícím prostředí jich podnikatelé budou potřebovat a využívat méně, než v prostředí, které je na dotacích a pobídkách postaveno.
Martin Frélich, ředitel Odboru vzdělávání Hospodářské komory ČR
Podporu malých a středních podnikatelů vnímám jako mimořádně potřebnou a důležitou pro zdravé fungování naší ekonomiky. Důvodem je význam (nejen) českých podnikatelů pro naše hospodářství, který je neoddiskutovatelný a lehce prokazatelný na řadě ekonomických ukazatelů. Jedná se celkem o 1,1 milionu ekonomických subjektů, které jsou hnací silou podnikatelské sféry, růstu, inovací i konkurenceschopnosti, jsou také významnými zaměstnavateli. Malé a střední firmy poskytují zaměstnání bezmála 1,8 milionu lidí, což představuje 60 % zaměstnaných v naší zemi. Navíc na přidané hodnotě, vygenerované českou ekonomikou, se podílí více než z poloviny.
Pro malé a střední podnikatele jsme připravili celou řadu programů, které považuji za klíčové pilíře podpory malých a středních podnikatelů. Jedná se především o Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), Program Záruka a Program Inostart.
Podporu malých a středních podniků vnímám jako osobní prioritu, protože tato podpora se státu jednoduše vyplatí. Stačí k tomu jen systematická podpora ze strany státu, který podnikatelům nesmí stavět byrokratické překážky, ale podporovat je především jednodušším přístupem k financování a snižováním administrativní zátěže.
Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR
Myslím, že v politice podpory středních a malých firem má ČR ještě velké rezervy. Dotační programy ať z národních nebo evropských zdrojů jsou tak trochu postavené na hlavu. Peníze vám dají nikoli, když je potřebujete, ale když je výzva. Přijdete-li s něčím novým a inovace "by definition" musí být něco nového, musíte svůj projekt ohnout do kriterií, které vymyslel nějaký úředník. Velmi bych se přimlouval za zřízení inovačního fondu, který by pracoval na principu rizikového kapitálu, tedy i s tím, že řada projektů selže. Ty ovšem musí být monitorovány a včas zastaveny. Daňové úlevy pro vědu, výzkum a inovace jsou pro MSP nedosažitelné. V oblasti potřebných pracovních sil mají MSP ještě menší šance získat pracovní síly zejména z technických oborů. Hrátky s minimální mzdou nepochybně ohrožují ty malé nebo je ženou do náruče šedé ekonomiky. ASMP nebo Hospodářská komora nejsou součástí tripartity, ta je určena pro velké zaměstnavatele. Řada MSP se nalézá v šedé zóně, kdy dochází privátní kapitál, ale pro banky a rizikový kapitál jsou nezajímavé. Vytváří se tak údolí smrti.
Takováto opatření by nesporně přispěla k diverzifikaci české ekonomiky v důležité části zvýšení tzv. přidané hodnoty, raději bych to nazýval ekonomikou talentu nikoli zdrojů.
Ivan Pilný, předseda Hospodářského výboru PSP ČR
- Podrobnosti:
- Kategorie: Publicistika
- Zveřejněno 5. 2. 2016 11:24
Inzerce v Evropských novinách
Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.
Více info zde.
Rozhovory
-
Ochrana zvířat ve Francii
O ochraně zvířat ve Francii jsme si povídali s tiskovou zástupkyní organizace La Spa Muriel...
-
„Být Michalákovi občany Spojených států, tak jsou kluci už dávno ve své vlasti,“
tvrdí v rozhovoru o českých dětech odebraných v Norsku rodičům europoslanec Tomáš Zdechovský ...
-
„Evropská unie měla dávno přestat řešit hlouposti jako jednotné zásuvky a měla se zabývat problémem svojí bezpečnosti. To zanedbala,“ tvrdí bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR, bezpečnostní expert Andor Šándor
(Evropské noviny - 6/2015) K evropským břehům míří plavidla plná lidí z Afriky, azyl na starém...
Evropské instituce
-
Evropský účetní dvůr
Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...