Brexit se blíží? Průzkum říká, že ano

Britská punková skupina The Clash před více než třiceti lety řešila otázku Should I stay or should I go? Tedy mám zůstat, nebo jít? Podobnou otázku, ve vztahu k Evropské unii, v současnosti řeší vláda Velké Británie. Průzkumy veřejného mínění v roce 2016 poprvé přinesly výsledky, kdy si více než polovina Britů přeje odchod své země z osmadvacítky.

Průzkum ukázal sílící skepsi obyvatel Spojeného království. Mnozí respondenti se podle všeho rozhodovali i s ohledem na neblahé události, které se staly v Kolíně nad Rýnem při oslavách nového roku. Institut Survation v půlce ledna uspořádal průzkum, ze kterého vyšlo, že 53 procent Britů si přeje vystoupení své země z osmadvacítky. Je však potřeba říci, že z tohoto výsledku byli vyřazeni nerozhodnutí voliči. Loni v květnu byly přitom výsledky přesně opačné. Mail on Sunday, který průzkum přinesl, spekuluje, že tento příklon k euroskepticismu je vyprovokován pařížskými útoky, imigrační krizí a také silvestrovskými útoky v Kolíně nad Rýnem.

Podle komentátorky Daily Telegraph Allison Pearson mohou hlasy žen, otřesených ze silvestrovských násilností v Kolíně nad Rýnem, pořádně zamíchat kartami při referendu. Pearson uvádí, že britské ženy jsou více euroskeptické než jejich mužští protějšci. Příklon k protievropskému hlasu také mohla způsobit Toyota, jejíž šéf Akio Toyoda v lednovém rozhovoru pro Financial Times řekl, že Toyota bude vyrábět auta ve Spojeném království nezávisle na výsledku referenda. Toyota je jedním z nejštědřejších zahraničních investorů v Británii, jen v severním Walesu zaměstnává tisíce lidí. Vyjádření jejího šéfa tak nahrálo příznivcům Brexitu, kteří v odchodu z Unie nevidí katastrofu pro průmysl.    

Mnozí odborníci však varují před tím, že by britské „ne“ mohlo znamenat rozpad Spojeného království. Skotsko, které je proevropské, by podle nich mohlo znovu žádat referendum o nezávislosti. V září 2014 byl výsledek hlasování o nezávislosti nečekaně vyrovnaný – pro setrvání se vyjádřilo jen něco málo přes 55% voličů. Případný Brexit by mohl skotským míněním ale pořádně zamávat.

NE VĚTŠÍ INTEGRACI

Zatím stále není jistý termín konání referenda. David Cameron ho slíbil vyhlásit do konce příštího roku. V kuloárech se spekuluje, že přesné datum by měla vláda vyhlásit po únorovém summitu EU v Bruselu. Britský premiér mezitím pokračuje ve své „tour“ po členských státech, při kterém se snaží přesvědčit o oprávněnosti svých požadavků. Na konci ledna tak přijel i do Česka, kdy jednal, mimo jiné, i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Český předseda vlády Camerona ujistil, že se bude snažit udělat maximum pro nalezení kompromisu mezi Spojeným královstvím a Unií. Londýn nechce větší politickou integraci s Unií. Důležitou otázkou je rovněž oblast sociálního systému, kdy Cameron požaduje zvýšení nároků, které by museli občané jiného členského státu osmadvacítky splňovat, aby mohli pobírat sociální dávky ve Spojeném království. Británie si rovněž přeje větší suverenitu pro svůj parlament a více možností, jak by případně mohl blokovat případné změny v evropské legislativě. Chtěla by právo veta v případě nechtěných nařízení Unie. Chce také ujištění, že země tzv. eurozóny nejsou zvýhodňovány na úkor států, které eurem neplatí.

Lukáš Zitka  

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...