Komentáře k čerpání z IROP

(Evropské noviny - 2/2016) Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Programové období 2014 – 2020 se začalo skutečně realizovat (vyhlašování výzev, přijímání žádostí o podporu apod.) až v polovině roku 2015, a IROP je tedy v počátku svého působení. Je třeba doplnit, že v současné chvíli nedisponujeme takovými daty, abychom mohli zhodnotit jeho efektivitu a úspěšnost. V otázce srovnání IROP s ROP dominuje teritoriální charakter, kdy IROP je realizován na celém území ČR, kdežto v předchozím programovém období byly v jednotlivých územních jednotkách NUTS II (sdružených krajích) realizovány samostatné ROPy. Na druhou stranu v novém programovém období v centrálně řízených operačních programech je akcentována tzv. územní dimenze, při níž by měly být zohledňovány specifické potřeby jednotlivých regionů. Významným rozdílem je postavení řídícího orgánu - IROP je v současnosti přímo řízen Ministerstvem pro místní rozvoj ČR prostřednictvím zprostředkujícího subjektu, což je Centrum pro regionální rozvoj s regionálními pobočkami. Naproti tomu ROPy byly řízeny příslušnými Regionálními radami jako samostatnými řídícími orgány, což se dle mého názoru neosvědčilo jako správná cesta (zejména s ohledem na nedostatečné legislativní řešení). Z hlediska věcné působnosti IROP nabízí širokou škálu podporovaných aktivit: od podpory dopravní infrastruktury přes sociální inkluzi až po efektivní řízení veřejné správy. Citelně však postrádáme podporu aktivit, které jsou pro města a obce v České republice vysoce prioritní, např. investice do místních komunikací, podpora cestovního ruchu a lázeňství, péče o seniory apod. Naopak v oblasti čerpání evropských dotací obecně vítáme snahu Ministerstva pro místní rozvoj ČR snahu o zavedení jednotného monitorovacího systému a sjednocování metodického prostředí. Vyzdvihl bych aktivitu měst a obcí společně komunikovat s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a ostatními řídícími orgány operačních programů.

Petr Kulhánek, primátor Statutárního města Karlovy Vary a místopředseda Svazu měst a obcí ČR pro evropské záležitosti

Samosprávy vítají existenci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Na jednom místě totiž sdružuje někdejších sedm dotačních možností. Logicky se tak nabízí, že by orientace v systému evropské podpory měla být jednodušší. Ve Svazu měst a obcí ČR doufáme, že to tak skutečně bude, nicméně říkáme: „Pozor, už teď je jasné, že dotace z nového programového období začíná Česká republika čerpat výrazně později. Je rok 2016 a Evropské strukturální a investičních fondy (ESIF) jsou určeny na období 2014 – 2020.“ IROP si dle informací z Ministerstva pro místní rozvoj zakládá na jednotnosti metodického prostředí, která má zajistit stejná pravidla napříč systémem. Také přináší rozšířený monitorovací systém, jehož podstatou by měla být jednodušší administrativa, kdy žadatel už nebude muset tisknout žádné dokumenty. Bohužel v něm ale chybí financování některých klíčových oblastí, které jsou pro města a obce naprosto zásadní: místních komunikací, cestovního ruchu, volnočasové infrastruktury a veřejného prostranství. Proto intenzivně jednáme s příslušnými resorty, aby se tyto potřeby pokryly z národních zdrojů. Jednoduše: aby tuzemské rozpočtové prostředky doplnily tam, kde je to třeba, výpadek evropských zdrojů a obráceně: tam, kde je možné čerpat dotace z EU, aby je Česká republika maximálně využila. Jsme si vědomi toho a jsme za to rádi, že by podstatná část z 24 miliard eur vyčleněných na tuzemské projekty - na základě Dohody o partnerství schválené Evropskou komisí - měla jít právě do samospráv. S vlastním čerpáním dotací by přitom území měla pomoci publikace „Evropské dotace - Nové možnosti, příležitosti a zkušenosti měst a obcí", kterou Svaz měst a obcí ČR nedávno vydal v rámci projektu "Podpora aktivního zapojení měst a obcí ČR do rozhodovacích procesů EU a účinná obhajoba zájmů samospráv ČR na úrovni Evropské unie a dalších evropských zemí". Dotace na projekt byla poskytnuta ze zdrojů Ministerstva pro místní rozvoj.

Mgr. František Lukl, MPA, Předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova

Z dosud vypsaných výzev v rámci IROP je největší objem peněz alokován na opravu a budování vybraných úseků silnic II. a III. tříd – ve výzvě je alokováno přes 10 miliard korun. Na deinstitucionalizaci sociálních služeb a vysoce specializovanou lékařskou péči je nyní alokováno dalších více 3 miliardy korun. Další více než dvě miliardy korun jsou připraveny pro významná česká muzea a jejich sbírky, opravu, zatraktivnění nebo například zvýšení jejich bezpečnosti.

Platí, že IROP nemá žádné předběžné alokace pro jednotlivé kraje České republiky a ty tedy budou soutěžit kvalitou jednotlivých projektů. Zároveň ale IROP akcentuje svůj regionální charakter a proto jsou schváleny předběžné alokace pro nositele 7 integrovaných teritoriálních investic v největších městských aglomeracích České republiky. Pro těchto 7 nositelů strategií napříč ČR je připraveno přibližně 18 miliard korun až do roku 2020.

Vedle toho jsou připraveny speciální výzvy pro další městské aglomerace zahrnuté do integrovaných plánů rozvoje území, a v neposlední řadě podporuje IROP též bezmála 200 místních akčních skupin.

IROP je kvalitním nástrojem pro čerpání evropských dotací i díky silnému regionálnímu zastoupení zprostředkujícího subjektu. Centrum pro regionální rozvoj má své pobočky napříč republikou v každém krajském městě a je otevřeno žadatelům, zájemcům i laické veřejnosti s nabídkou relevantních informací pro úspěšné podávání projektů. Všichni žadatelé budou mít díky tomu rovné podmínky a budou se řídit stejnými pravidly.

Zdeněk Semorád, náměstek ministryně pro místní rozvoj

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...