Co na to europoslanci

Jaký máte názor na slova prezidenta ČR Zemana o nutnosti zakročit proti terorismu silou jinak hrozí superholocaust?

(Evropské noviny - 2/2015) Tři ze čtyř zemí Visegrádu jsou přímými sousedy Rakouska a Polsko je jako soused vnímáno rovněž. Dlouhé roky Rakousko pěstovalo vztahy se zeměmi Visegrádské čtyřky v rámci regionálního partnerství, do kterého náleželo i Slovinsko. Země Visegrádské skupiny jsou s Českou republikou na čele nejdůležitějšími hospodářskými partnery ve střední Evropě a společně za Německem naším druhým nejdůležitějším exportním trhem.

Jizva v infrastruktuře, kterou ve střední Evropě zanechala železná opona, ještě dlouho nebude zacelena. Jaký to anachronismus, že v dnešní době vlakem z Vídně do Prahy jezdíme ještě téměř stejně dlouho jako před sto lety a že mezi Rakouskem a Českou republikou neexistuje žádné dálniční spojení. A kde ještě můžeme a musíme hranice mezi námi skutečně odbourávat, to jsou energetické sítě, vzdělávání, výzkum, výměna mládeže, společná podpora turismu atd.

K tomu se musíme opět naučit, že ne vše, co v Evropě překračuje hranice, je záležitostí institucí v Bruselu. Velký díl úkolů musíme vzít do vlastních rukou sami jako sousedé a v přímé spolupráci. Země Visegrádské skupiny toto poznaly a jsou proto pro nás nesmírně důležitými partnery.

Ferdinand Trauttmansdorff, rakouský velvyslanec v České republice

Proti terorismu je potřeba nasadit veškeré prostředky, ovšem musí se jedat o komplexní strategii, která se neobejde bez spolupráce se všemi zeměmi a musí začít u příčin, proč se vůbec lidé chtějí stát součástí extremistických a teroristických skupin. Terorismu se lze účinně bránit pouze tak, že budeme schopni podchytit jej již v začátcích, resp. zamezit růstu počtu členů a aktivit extremistických organizací, nikoliv pouze likvidovat následky. Pouhou tvrdou silou možná budeme úspěšní jednorázově, ale pokud zničíme jednu organizaci, podnítí to vznik jiné a ještě krutější. Je nepopíratelným faktem, že hrozbu terorismu, radikálního islámu a nebezpečí ze strany Islámského státu nelze podceňovat a je zde naprosto zřejmá potřeba akce, která by vedla k řešení současné situace na Blízkém východě. Ovšem tyto akce zaměřené proti islamistům musí v prvé řadě vycházet ze strany muslimských a arabských států, bez jejich přímého zapojení nebudou jakékoliv vojenské intervence dostatečně efektivní a nepovedou k vytvoření dlouhodobě bezpečnostně stabilní situace v regionu. Země Blízkého východu musí být těmi primárními hybateli změn v regionu, oni musí být těmi, kteří budou chtít dokázat, že obraz islámu, který islámští fundamentalisté svými činy vytvářejí, není pravým islámem. Samozřejmě, že Evropa by měla být součástí těchto řešení a poskytovat tomuto těžkému boji podporu, ale zároveň by se evropské státy měly primárně zaměřit na ochranu svého vlastního území. Podnikat mezinárodní vojenské tažení vedené západními státy na takzvaný Islámský stát nepovažuji za řešení, které může odstranit kořeny terorismu v muslimských zemích.

Miroslav Poche, poslanec Evropského parlamentu

Od prezidenta Zemana jsme na silná mediální vyjádření zvyklí. Ve skutečnosti již vznikla poměrně silná koalice států, která s terorismem a hlavně Islámským státem bojuje. Česká republika by se měla především soustředit na pomoc státům, které na svém území momentálně hostí několik miliónů uprchlíků, což pro ně představuje neskutečnou zátěž. Symbolická gesta jako vyhlašování boje nebo nabízení ttrvalého pobytu několika rodinám mají jen velmi malý reálný význam.

Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu

S citovanými slovami prezidenta Zemana súhlasím. Je síce pravdou, že v niektorých situáciach, keď ide o záchranu ľudských životov, si viem predstaviť rokovanie aj s teroristami. Ale keď vidíme barbarské vyčínanie príslušníkov islamského štátu (ISIS), k tomu sa možno postaviť jedine silou. Nijaké iné možnosti či diplomatické rokovania tu nevidím. Navyše je dôležité, aby sa na vytvorení takejto účinnej sily dokázali dohodnúť všetky štáty, lebo to je jediná možnosť, ako teroristov zastaviť.

Súhlasím aj s druhou časťou jeho vyhlásenia, aj keď termín „superholokaust“ nie je ešte definovaný. Ale súhlasím s tým, že ak sa nedokážeme účinne postaviť proti tomu, čo predvádza islamský štát (barbarské popravy, vyháňanie ľudí z domovov, neľútostné teroristické útoky s cieľom zabíjania nevinných kdekoľvek na svete), tak sa dostaneme do situácie, v ktorej budeme žiť v strachu a obavách, kedy to niekoho z nás postihne. A navyše, bez účinného odporu bude agresivita islamského štátu stúpať. Takže jediná možnosť je – zastaviť ich silou. Čím skôr, tým lepšie.

Eduard Kukan, poslanec Evropského parlamentu

Je jasné, že teroristé nedají na pokojnou domluvu a na dobré slovo. V tom má prezident Zeman pravdu. Na rozdíl od něho v tom ovšem vidím i problémy: Teror teroristů byl z velké části vyprovokován způsobem, jakým jsme používali a používáme hrubou sílu proti zemím, ve kterých žijí. Když vám americký dron pozabíjí polovinu rodiny, asi si v tom momentu neuvědomíte hloubku euroamerických hodnot, které za náletem stály. Je potom problematické řešit vzedmutou vlnu agresivity dalšími a dalšími nálety. Zemanovy výzvy bombardovat teroristy tak dlouho, dokud se z nich nestanou pacifické, proto nevidím jako příliš reálné. Také by nám na této cestě mohly pochybět drony. S tím souvisí další věc: jak jsme vlastně povznesli země, ze kterých se teroristé rekrutují? Diktátroské režimy v nich jsme neodstranili proto, že odporují našim hodnotám (na to jsme se s nimi příliš dlouho přátelili), nýbrž proto, že se chceme dostat k jejich zásobám strategických surovin.

Nevylučuji, že takový postup je v souladu s našimi proamerickými hodnotami. Jenom mi není jasné, proč by měl v dotčených zemích vyvolávat spíše nadšenou odezvu než další a další vlny terorismu. Rady Miloše Zemana v souvislosti s terorismem proto nevidím jako řešení problému, ale spíše jako jeho součást.

Jan Keller, poslanec Evropského parlamentu

Je potrebné uvedomiť si, že za našu budúcnosť nesieme spoluzodpovednosť všetci - no zodpovednosť ústavných činiteľov je pochopiteľne oveľa vyššia. Chcem teda nabádať každého k zodpovedným krokom a aj výrokom, nepremyslené silácke výroky nenapomáhajú skutočnému riešeniu vážnych problémov.  

Osobne totiž mám vážne pochybnosti o tom, či všetky vážne problémy sveta sa dajú riešiť výhradne silou. Terorizmus je bezpochybne veľmi nebezpečnou a aktuálnou výzvou pre celý demokratický svet, no čeliť takejto výzve môžeme podľa môjho názoru jedine účinnou medzinárodnou spoluprácou a kombinovaním rôznych prostriedkov riešenia a odstránenia tohto problému - alebo aspoň zníženia jeho aktuálnosti a četnosti. Podľa mňa je treba sa venovať tejto problematike komplexne, treba sa venovať príčinám vzniku tohto fenoménu, prostrediu, v ktorom pôsobí, pozadiu, ktoré ho živí a aj kanálom, ktoré zabezpečujú jeho financovanie a metodám a argumentom, ktoré napomáhajú jeho šíreniu. Som presvedčený o tom, že samotná váha tohto problému nás donúti k efektívnejšej medzinárodnej spolupráci, a to je dobré, lebo to je náš skutočný záujem.

Pál Csáky, poslanec Evropského parlamentu

 

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...