Soutěž Třídíme s želvou Bellou ovládli třeťáci z Červeného Kostelce

Dvoudenní pobyt v Safari parku s ubytováním a prohlídkou míst, včetně těch obvykle veřejnosti nepřístupných, si vychutnají třeťáci ze Základní školy Václava Hejny z Červeného Kostelce. Ti vyhráli třináctý ročník soutěže, jejímž novým maskotem je želva Bella. V rámci klání měly děti ze základních škol celého Královéhradeckého kraje vymyslet a vyrobit společenskou deskovou hru. Nejlépe to zvládli právě žáci ze třetí třídy červenokostelecké školy, kteří přišli s hrou nazvanou „Pojďme čistit přírodu!“.

CELÝ ČLÁNEK

V Perníkové popelnici triumfovaly Čenkovice

V jaké obci či městě se v uplynulém roce nejlépe třídil odpad? Na to každoročně dává odpověď soutěž O Perníkovou popelnici vyhlašovaná Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem. Její jubilejní patnáctý ročník opanovala turisty oblíbená horská obec Čenkovice. Ta vedle vítězství ve své kategorii získala ve třídění odpadu v Pardubickém kraji za rok 2021 i titul Absolutního vítěze. Slavnostní vyhlašování výsledků se uskutečnilo v Dřítči u Pardubic.

CELÝ ČLÁNEK

Kde nejlépe třídí? V Malé Úpě, Záměli a Hořicích

Ani problémy, které nás v posledních měsících a letech provázejí, nezastavily stále rostoucí chuť Čechů třídit svůj odpad a méně zatěžovat životní prostředí. I letos tak mohli být vyhlášeni vítězové soutěže Čistá obec. V ní obce a města Královéhradeckého kraje přátelsky soupeří o to, čí obyvatelé lépe třídí odpad. V průběhu roku 2021 to nejlíp zvládli v Malé Úpě, v Záměli a Hořicích. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v krásných prostorách Muzea východních Čech v Hradci Králové.

CELÝ ČLÁNEK

Absolutním vítězem v Pardubickém kraji je Seč, Choceň ke Křišťálové popelnici přidala i tu Perníkovou

SEC 500

Už počtrnácté usilovaly obce v Pardubickém kraji o prestižní Perníkovou popelnici, tedy ocenění obcí a měst, jejichž obyvatelé nejefektivněji třídí odpad. Tentokrát se v soutěži vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem hodnotil uplynulý rok 2020. A v něm dominovala řada úspěšných obcí z předchozích let. Občané Chocně navíc dokázali ovládnout nejenom regionální žebříček, na letošní konferenci Odpady a obce si město převzalo Křišťálovou popelnici za celorepublikové vítězství.

CELÝ ČLÁNEK

Pardubické cestmistrovství v novém

Inspekční cesty náměstka hejtmana Pardubického kraje Michala Kortyše po všech cestmistrovstvích Správy a údržby silnic Pardubického kraje odstartovaly investiční činnost, díky které se na mnoha místech výrazně změnilo zázemí pro zaměstnance nebo skladové hospodářství. Příkladem je nejenom teď na podzim dokončená proměna svitavského cestmistrovství, ale i nové zázemí přímo v centrálním areálu v Pardubicích.

CELÝ ČLÁNEK

Krajští silničáři soutěžili ve zručnosti s volantem

 

Projet mezi plechovými barely, trefit se správně do brány, zacouvat do improvizované garáže nebo radlicí shodit malou pneumatiku. S takovými disciplínami se museli už potřetí poprat účastníci Cestářského rodea, jehož krajské kolo se uskutečnilo v areálu Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

CELÝ ČLÁNEK

Čistá obec: Vyhrály Vernéřovice a Česká Skalice, obhájil Sedloňov

Na předchozích čtrnáct ročníků navázala vyhlášením výsledků toho patnáctého soutěž Čistá obec. V ní se obce a města Královéhradeckého kraje každoročně utkávají o to, čí občané lépe třídí odpad. Jak ukázaly výsledky, v průběhu celého roku 2020 to byly obce Sedloňov, Vernéřovice a město Česká Skalice. Po loňské odmlce, kdy slavnostní vyhlášení výsledků znemožnila epidemie, se zástupci úspěšných obcí a měst sešli opět v sídle Královéhradeckého kraje. Ocenění si tak osobně mohli převzít přímo na nádvoří krajského úřadu.

CELÝ ČLÁNEK

Silničáře letos v Pardubickém kraji trápí přívaly vody

Veškeré letošní starosti Pardubického kraje bohužel nezačínají a nekončí pandemií. Region a jeho silničáře v průběhu roku trápí přívaly vody. Ačkoliv to nejhorší přišlo před letními prázdninami, velká voda zlobila na silnicích i v říjnu. Naštěstí už způsobila jenom statisícové škody.

CELÝ ČLÁNEK

Příprava Dopravního uzlu Pardubice stále pokračuje

Už v devatenáctém století, kdy železniční projektant Jan Perner přivedl do města na soutoku Labe a Chrudimky první vlaky, Pardubice vědí, jak významná je dopravní cesta pro rozvoj území. Jejich umístění prakticky uprostřed republiky nahrává velkému rozvojovému dopravnímu projektu, kterým je Dopravní uzel Pardubice. Jeho kontury se stávají stále ostřejšími a mílovými kroky se blížíme definitivnímu potvrzení přízviska Pardubic jako hlavního města dopravy.

CELÝ ČLÁNEK

Ušetřit a zkvalitnit pomohou silničářům moderní technologie

Co rok nebo dva si pořizujeme nový, výkonnější a chytřejší telefon, každá generace aut, které si kupujeme, má mnoho nových bezpečnostních prvků a systémů zajišťujících větší komfort. Ale co silnice, jsou stále stejné? Jsou pásem asfaltu, na kterém není co měnit, na němž se nedá nic vylepšovat? To si rozhodně Pardubický kraj ani jeho Správa a údržba silnic nemyslí.

 

CELÝ ČLÁNEK

Kraj na mostu ušetří desítky milionů, stát má koncem ledna

Čilý stavební ruch panuje od října v jižní části Brandýsa nad Orlicí. Dělníci a stavební technika tady budou pracovat až do konce ledna příštího roku, kdy mají dokončit mostní provizorium, které překlene samotnou řeku Orlici i přilehlý náhon. Stane se tak řešením nevyhovující situace, kdy doprava využívá stávající most, který je na hraně svojí životnosti. Vzhledem k tomu, že mostní provizorium platí Správa železnic, pro kterou je to vyvolaná investice v rámci rekonstrukčních prací železničního koridoru, ušetří toto řešení Pardubickému kraji významnou finanční částku.

CELÝ ČLÁNEK

Účet za velkou vodu na silnicích: 30 milionů

Letošní červen byl nejdeštivějším za posledních šedesát let. Přívaly vody zasáhly výrazně hned několik částí Pardubického kraje. Kromě zatopených sklepů při lokálních povodních způsobily také poškození silniční infrastruktury. Škody se podle odhadů vyšplhají ke třem desítkám milionů korun.

 

CELÝ ČLÁNEK

Kraj plánuje dvě velké opravy mostů

Mosty patří jako spojnice dvou břehů řek mezi klíčové dopravní stavby pro obslužnost území. Jejich konstrukce ale vyžadují pravidelnou pozornost a údržba a případná revitalizace jsou finančně velmi náročné. Pardubický kraj má ve svém vlastnictví více než osm set mostů, z nichž zhruba pět desítek bylo ještě na začátku roku v nevyhovujícím stavu. Během roku se podařilo patnáct mostních konstrukcí opravit a v rekonstrukcích se bude pokračovat i do budoucna. Velkým projektem bude třeba oprava mostu Pavla Wonky, který je důležitým propojením obou břehů Labe v krajském městě.

CELÝ ČLÁNEK

Krajští silničáři finalizují plán zimní údržby, myslí i na koronavirus

Léto ještě zdaleka neskončilo, ovšem silničáři Pardubického kraje jsou myšlenkami v hluboké zimě. Finalizují totiž operační plán zimní údržby na nadcházející sezónu, který v uplynulých měsících připravovali. Správa a údržba silnic Pardubického kraje ho bude předkládat ke schválení Radě Pardubického kraje tak, aby vše bylo připraveno ještě před 1. listopadem letošního roku, kdy oficiálně začíná zimní sezóna.

CELÝ ČLÁNEK

Nejlépe třídili v Sedloňově, Třebihošti a Solnici

Už počtrnácté se města a obce Královéhradeckého kraje utkaly v přátelském souboji o to, kde nejlépe občané třídí odpad. Soutěž „Čistá obec“ byla oproti letům minulým trochu jiná. Předně v tom, že koronakrize bohužel znemožnila slavnostní vyhlášení výsledků.

CELÝ ČLÁNEK

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...

Partneři

Sprava a udrzba silnic Pk

Evropské vydavatelství, s. r. o.

kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
Evropské noviny © 2016