Jak Evropa slaví Velikonoce

velikonoce 2Česká republika patří od roku 2016 mezi země, které mají o Velikonocích volno v pátek i v pondělí. V Dánsku, Norsku, Španělsku či na Islandu slaví ovšem státní svátek i na Zelený čtvrtek. Do práce naopak během Velkého pátku chodí lidé v řadě zemí včetně sousedního Polska nebo Rakouska, které letos vedlo o zavedení státního svátku vzrušenou debatu. V Albánii je dokonce státním svátkem jen neděle, její obyvatelé si tedy neužijí ani jeden volný všední den.

CELÝ ČLÁNEK

Výuka umělců v Plzni je díky EU kvalitnější

konzervatorVýuka mladých umělců v Plzni je kvalitnější díky Evropské unii. Tamní konzervatoř získala před deseti lety dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad, určenou na modernizaci vzdělávacích prostor. Ty slouží dodnes žákům i veřejnosti.

CELÝ ČLÁNEK

Plasty na jedno použití budou od roku 2021 v Evropě zakázány

plastEvropský parlament ve středu schválil celounijní zákaz prodeje plastových výrobků na jedno použití, včetně talířů, příborů, brček či vatových tyčinek.

CELÝ ČLÁNEK

Silničáři v Pardubickém kraji mají za sebou náročnou zimu

Správa a údržba silnic Pardubického kraje zajišťuje sjízdnost silnic v zimním období na téměř třech tisících kilometrech. Jedná se o silnice II. a III. třídy, které jsou ve vlastnictví Pardubického kraje. Právě končící zima pro ně byla jednou z nejnáročnějších od rekordního roku 2005. Například jen lednové náklady na zimní údržbu byly dvojnásobně vyšší než v předchozím roce.

 

CELÝ ČLÁNEK

Zástupci Evropské komise stráví na severu Moravy dva dny

dulZástupci Evropské komise zavítají v tomto týdnu na dvoudenní návštěvu Moravskoslezského kraje. Stane se tak v rámci zapojení České republiky do Platformy pro uhelné regiony v transformaci. Cílem návštěvy je představení ukázkových projektů souvisejících s postupným přechodem na tzv. po-uhelnou ekonomiku a nové zdroje energie.

CELÝ ČLÁNEK

Výstava Dopravní uzel Pardubice je nyní umístěna v ČSOB Pojišťovna Aréně Pardubice

 

Všechny čtyři módy dopravy propojuje Dopravní uzel Pardubice. Výstava tohoto projektu je umístěna v ČSOB Pojišťovna aréně, kde byla instalována poté, co ji mohli zhlédnout návštěvníci vlakového nádraží a dříve také letištního terminálu Jana Kašpara na letišti Pardubice. Celkem je v aréně umístěno dvanáct panelů, na kterých mohou návštěvníci vidět vizualizaci, která více přibližuje, jak by měl vypadat Dopravní uzel Pardubice. Pokud chcete vědět, jak bude v Pardubicích vypadat doprava, tak určitě navštivte zmiňovanou výstavu. Velké poděkování patří Rozvojovému fondu Pardubice.

CELÝ ČLÁNEK

Bydlení Čechům ukrojí čtvrtinu výdajů, šestý největší podíl mezi evropskými národy

bydleni 3Na bydlení a výdaje s ním spojené Češi vynakládají v průměru 25,4 % ze všech svých výdajů. Podle zjištění projektu Evropa v datech proto do peněženek kvůli bydlení musí sahat hlouběji než obyvatelé většiny ostatních evropských států. Více platí už jen Finové (28,8 %), Dánové (28,7 %), Britové (26,7 %), Francouzi (26,2 %) a Švédi (26,1 %). Češi jednoznačně preferují bydlení „ve svém“, které má 78,5 % z nich, oproti 21,5 % lidí bydlících v nájmu. A přestože ceny obytných nemovitostí v Česku od roku 2010 vzrostly téměř o třetinu, Češi splácejí své hypotéky (i nájmy) spolehlivě. V prodlení s placením je jen 1,8 % našinců, tedy podobný podíl jako Němců (1,7 %).

CELÝ ČLÁNEK

V příštím období má být osm operačních programů

vladaVláda rozhodla o struktuře operačních programů pro období 2021-2027. Schválený návrh počítá s osmi operačními programy, které budou v následujících měsících detailně rozpracovány, a to včetně podporovaných oblastí a rozdělení prostředků.

CELÝ ČLÁNEK

Co na to europoslanci?

europoslanci prosinecV posledním tištěném vydání Evropských novin jsme v rubrice Co na to europoslanci? oslovili naše zástupce v Evropském parlamentu s otázkou, jak nahlížejí na celkovou situaci kolem premiéra ČR Andreje Babiše a jak tyto aféry vnímají jejich kolegové v EP. Podívejte se, co odpověděli.

CELÝ ČLÁNEK

Nové vydání Evropských novin o blížících se volbách

en brezenVyšlo nové číslo Evropských novin. Čemu jinému bychom se v jejich hlavním tématu mohli věnovat, než blížícím se volbám do Evropského parlamentu? Dozvíte se proto, jak se politici v České republice i na Slovensku připravují na tuto důležitou událost a jak k ní chtějí přitáhnout pozornost voličů. Téma komentují také představitelé politických stran a v rubrice Co na to europoslanci? najdete názory desítky českých a slovenských zástupců v Evropském parlamentu.

CELÝ ČLÁNEK

Více než 700 milionů eur do projektů od EIB

penizeSkupina Evropské investiční banky (skupina EIB), již tvoří Evropská investiční banka (EIB) a její dceřiný Evropský investiční fond (EIF), poskytla v České republice v roce 2018 úvěry, záruky a kapitál v hodnotě 708 milionů eur.

CELÝ ČLÁNEK

MAS Bohumínsko přivedla loni do regionu 34 milionů korun

mas bohuminskoVíce pracovních míst i příměstských táborů pro děti, nové chodníky, cyklostezky i modernější zázemí škol. Díky úsilí Místní akční skupiny (MAS) Bohumínsko se podařilo loni získat na dotacích z Evropské unie 34 milionů korun na rozvoj tohoto mikroregionu. V letošním roce by MAS ráda pomohla nasměrovat do Bohumína a jeho okolí přibližně 25 milionů korun například na rozvoj venkova, zvýšení bezpečnosti či podporu péče o nemohoucí.

CELÝ ČLÁNEK

Cestáři dětem předvedli zimní údržbu hodně zblízka

 

Už devátý ročník dne otevřených dveří pro děti z mateřských škol uspořádala krajská správa a údržba silnic. „Mladí cestáři“ si v areálu chrudimského cestmistrovství užili spoustu zábavy a viděli cestářskou techniku velmi zblízka. Novinkou byl ledořez, který se dětem předvedl přímo v akci.

CELÝ ČLÁNEK

Třetí dopis Macronovi

zdechovsky 2Problém českých řidičů kamionů, kteří dostávají vysoké pokuty za údajné pašování migrantů z Francie do Velké Británie, se ještě stále nepodařilo vyřešit. Europoslanec Tomáš Zdechovský proto francouzskému prezidentovi Macronovi zaslal už třetí interpelaci, tentokrát s novými informacemi ohledně skutečného fungování pašerácké mafie ve Francii.

CELÝ ČLÁNEK

Vyšly prosincové Evropské noviny

EN prosinec 2018 01Dnes vyšlo prosincové vydání Evropských novin. Jejich hlavním tématem je čerpání evropských dotací v České a Slovenské republice v roce 2019. Vedle toho se dočtete například o zvláštních odvodech, které budou muset platit slovenské markety, konci omezení online nákupů z jiných evropských zemích, dotační podpoře muzei nebo dohodě na odluce církve od státu v Řecku. Europoslanci v prosincovém čísle vyjadřují svůj názor na kauzy okolo českého premiéra Andreje Babiše, komentátor Zdeněk Velíšek varovně zvedá prst před dopady globálních změn klimatu.

EVROPSKÉ NOVINY SI MŮŽETE PŘEDPLATIT ZDE

Aktuální číslo

Inzerce v Evropských novinách

Spolupracujte s námi a inzerujte v tištěném i webovém vydání.

Více info zde.

Rozhovory

stating

Evropské instituce

  • Evropský účetní dvůr

    Zatímco v minulých číslech Evropských novin jsme se zaměřili hned na dvě významné soudní instituce, tentokrát se v naší pravidelné rubrice podíváme do světa financí. V našem hledáčku je totiž...

    Číst dál...